menu

Strona główna
.....................
O nas
.....................
Agenda filatelisty
.....................
PHILA news
.....................
Vademecum wystawcy
.....................
Wszechnica filatelistyczna
.....................
Wiedza z internetu
.....................
Nasz Związek
.....................
Internauci piszą...
.....................
Słownik filatelistyczny
.....................
Uwaga: FAŁSZERSTWO
.....................
Galeria
.....................
Akcesoria filatelisty
.....................
Kontakt z nami
.....................
>>> Co nowego na stronie?
.....................
Klub TEMATICA
.....................
spacer
Newsletter
Subskrypcja informacji o nowościach na naszej stronie.
licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
http://phila-club.com/ipf/33/o_ksiazce/ http://phila-club.com/ipf/41/klub_tematica http://www.pzfpoznan.pl/index.php?go=22wystawa_aktualnosci

TEMATICA  w akcji   [od 2014]

zobacz też okres 2011-2013

 

Członkowie Klubu TEMATICA prowadzą różnorodną działalność filatelistyczną i odnoszą sukcesy wystawiennicze w kraju i zagranicą. Staramy się o tym informować naszych Członków i Czytelników.

 

 

14-16 listopada 2017 roku   Specjalizowana Okręgowa Wystawa Filatelistyczna Eksponatów Jednoekranowych „Częstochowa 2017”

 W pracach Sądu Konkursowego uczestniczyli Marek Zbierski (przewodniczący), Marcin Wysocki (sędzia), Sławomir Chabros, Krzysztof Piwko, Jacek Kubczyk i Marcin Kupryciuk (aspiranci).
 

3-10 listopada 2017 roku   Specjalizowana KWF „100 lat Armii Polskiej we Francji” w Warszawie

 W klasie tematycznej wystawiali:
Leszek Bednarek  „Skarby architektury w obecnych granicach Polski” (DPZ, 76),
Wiesław Dobrowolski  „Włókiennictwo”   (PZ, 71),
Jacek Drożdżak  „Tatry polskie”   (PS, 55),
Wiesław Studziński  „Historia architektury europejskiej”   (DZ, 85) – najlepszy w klasie,
Marian Wawrzynkowski  „Polskie losy 1939-1945”   (DZ, 85).

Ponadto wystawiali:
- w klasie historii poczty:
Jacek Kosmala  „Armia Polska we Francji 1917-1919 w dokumentacji pocztowej”   (DZ, 93)  – Grand Prix
Ryszard Zienkiewicz  „Znaki pocztowe Starogardu do 1929 roku”   (Z, 83),
Ryszard Zienkiewicz  „Sopot. Historia poczty do 1952 roku”   (DPZ, 78). 
- w klasie całostek:
Bogdan Cymerys  „Izrael. Całostki pocztowe 1949-1986”   (DPZ, 76),
Wiesław Studziński  „Pierwsze wydania całostek Egiptu”   (PZ, 73),
Zygmunt Żurek  „Polskie kartki pocztowe w walucie złotowej 1925-1939. Fragment specjalizacji”   (DZ, 87) – najlepszy w klasie,
Zygmunt Żurek  „Całostki i formularze korespondencyjne GG 1939-1945”   (Z, 80).
- w klasie eksponatów jednoekranowych:
Jacek Kosmala  „Formacje lotnicze Armii Gen. J. Hallera i Francuskiej Misji Wojskowej w Polsce 1917-1923”   (Z, 90),
Marek Zbierski  „Przesyłki gazetowe w Polsce 1918-1924”   (Z, 90) – najlepszy w klasie.
- w klasie pozakonkursowej wystawiali Sławomir Chabros, Jacek Kosmala i Krzysztof Piwko.

W pracach Sądu Konkursowego uczestniczyli Janusz Manterys (przewodniczący), Andrzej Jarzynkowski, Ryszard Prange (sędziowie), Sławomir Chabros i Krzysztof Piwko (aspiranci – wolontariusze).

 
24-29 października 2017 roku   Wystawa Światowa Brasilia 2017

 W klasie tematycznej wystawiał Peter Fencl  „Gagarin w spódnicy”   (DS, 75).

 
20-22 października 2017 r.   IV Poznańskie Sympozjum Filatelistyczne w Biedrusku

 Referaty wygłosili między innymi:Marcin Wysocki, Piotr Zubielik i Zygmunt Żurek.
W Sympozjum i szkoleniu sędziów, które prowadził Marek Zbierski, wzięło udział 34 członków Klubu.

 

6-7 października 2017 r.   Międzynarodowy Salon Znaczka ItaliaFil Genova 2017 w Genui

 Wystawiali na zaproszenie organizatorów:
Roman Babut „Sport europejski w cieniu II wojny światowej” i „Przetrwać z honorem … sport i duch olimpijski w obozach dla polskich jeńców wojennych” (jednoekranowy),
Ryszard Prange „Raport o koszykówce”. 


3-7 sierpnia 2017 r.  Wystawa Światowa Bandung 2017 w Indonezji

 W klasie tematycznej wystawiał:
Ryszard Prange „Winorośl i wino – dary bogów, słońca i ziemi”  (Z, 92 + Nagroda Specjalna za Rozwinięcie).

W klasie młodzieżowej wystawiał:
Konrad Andraczek „Uroki polskiej motoryzacji”  (DPZ, 85).

W klasie literatury wystawiał:
Janusz Manterys „Austro-węgierskie poczty polowe na ziemiach polskich w czasie I wojny światowej”  (DPZ, 86).

 

24 czerwca 20117 r.   

Marcin Wysocki zdał egzamin i zaliczony został do grona ekspertów PZF ze specjalnością "Znaczki i całostki polskie od 1944 r.".
 

15-18 czerwca 2017 r.  55 Ogólnopolski Konkurs Młodzieżowy w Chorzowie

 W pracach Sądu Konkursowego uczestniczyli Henryk Jakowiec i Artur Marsy.

 
2-4 czerwca 2017 r.  XXIV Konferencja Polskiej Akademii Filatelistyki w Ciechocinku

Referaty wygłosili m.in. Ludwik K. Malendowicz, Marcin Wysocki i Piotr Zubielik.

Na kandydata PAF wybrany został Marcin Wysocki.
 

24-28 maja 2017 r. Europejska Wystawa Filatelistyczna "Finlandia 2017" w Tampere

 W klasie tematycznej wystawiali:
Walery Andrejuk „Las i człowiek razem przez wieki”  (DPZ, 85),
Vojtech Jankovič „Jestem rowerem - moje życie”   (Z, 92),
Janusz Jaskulski „Wędkarstwo – moje hobby”  (DPZ, 87),
Ryszard Prange „Winorośl i wino – dary bogów słońca i ziemi”  (Z, 92),
Leonid Turyn „Historia północnych szerokości geograficznych”  (S, 73 + Gratulacje Jury).

W klasie aerofilatelistyki wystawiał:
Jacek Kosmala „Komunikacja lotnicza na ziemiach polskich 1914-1939”  (Z, 93 + Nagroda Specjalna).

W klasie młodzieżowej wystawiał:Konrad Andraczek „Uroki polskiej motoryzacji”  (DPZ, 86).

W klasie literatury wystawiał:Antoni Kurczyński „Poczty polskie i obce w Warszawie do 1918 roku”  (DPZ, 85).

 
11-13 maja 2017 r. - Mistrzostwa Europy w filatelistyce Tematycznej (ECTP) w Essen

 Wystawiali:Krzysztof Trawiński „W cieniu drzew” (Z, 91) – Mistrz EuropyWojciech Wojtyra „Przystosować się by przetrwać” (PZ, 83).

 
5-7 maja 2017 r. – seminarium XII Studium Filatelistyki w Ciechocinku

 Dwie prelekcje Marka Zbierskiego na temat „Zasad wystawiennictwa w PZF” oraz „Kryteria budowy i oceny eksponatu filatelistycznego” z częściowym wykorzystaniem prezentacji R. Prange z poprzednich seminariów.


18-20 listopada 2016 r. Posiedzenie Zarządu Głównego PZF w Iławie 

Przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej został wybrany Janusz Jęsiak.
Przewodniczącymi komisji i kolegiów zostali:
Kolegium ds. Współpracy Zagranicznej – Ludwik K. Malendowicz,
Komisja Całostek – Marian Kazieczko,
Komisja Maksimafilii – Sławomir Bem,
Komisja Filatelistyki Tradycyjnej – Marcin Wysocki,
Komisja Tematyczna i Klubów Zainteresowań – Ryszard Prange.
    W skład Komisji Tematycznej weszli także Mieczysław Rożek i Krzysztof Trawiński.

 

11-13 listopada 2016 r. III Poznańskie Sympozjum Filatelistyczne w Porażynie 

Udział w sympozjum i szkoleniu sędziów wzięło udział 21 członków klubu, a wśród prelegentów sympozjum byli Janusz Manterys i Marcin Wysocki.
W szkoleniu sędziów wzięło udział 18 członków klubu Tematica.

 

26-29 października 2016 r. Krajowa Wystawa Filatelistyczna "Dolny Śląsk - Oława - Wrocław, Europejska Stolica Kultury 2016" w Oławie 

W klasie tematycznej wystawiali:
Edmund Kosiarz       „Ratownictwo na morzu”  (75, DPZ),
Zdzisław Sacha        „Wieś polska”  (61, S) oraz „Rasy koni”  (50, PS),
Andrzej Słodziński  „Taka zwykła rzecz – most”  (80, Z).
W klasie eksponatów jednoekranowych wystawiał:
Fryderyk Huszcza   „Prowizoria Grodna 1992-1993”  (66, S),

Piotr Zubielik          „Listy nadziei”  (80, Z).
Sądowi konkursowemu przewodniczył Henryk Dembski, a w jego składzie pracowali Jerzy Musiał i Mieczysław Rożek.

 

21-26 października 2016 r. Wystawa Światowa Philataipei w Tajpei  

W klasie tematycznej wystawiał:
Janusz Jaskulski      „Wędkarstwo – moje hobby”  (90, Z).
W klasie młodzieżowej wystawiał:
Konrad Andraczek   „Uroki polskiej motoryzacji”  (85, DPZ).
W klasie literatury wystawiał:
Janusz Manterys    „Austro-węgierskie poczty polowe na ziemiach polskich w czasie I wojny światowej”  (86, DPZ). 

Marek Zbierski uczestniczył w pracach jury jako aspirant w klasie tematycznej.

 

14-16 października Narodowa Wystawa POSTEX 2016 w Apeldoorn (Holandia) 

W klasie tematycznej wystawiali:
Edmund Kosiarz            „Morskie tragedie”  (83, DPZ),
Edmund Kosiarz            „Okręty od pary do atomu”  (77, PZ),
Marian Wawrzynkowski „Polskie losy 1939-1945”  (89, Z).
W klasie historii poczty wystawiał:
Jacek Kosmala              „Poczta w Warszawie do roku 1920”  (88, Z).
W klasie eksponatów jednoekranowych wystawiał:
Piotr Zubielik               „Listy nadziei” (81, DPZ).
W klasie całostek wystawiał:
Zygmunt Żurek           „Ilustrowane kartki pocztowe wydane z okazji 400-lecia śmierci Wita Stwosza. Studium wydania”  (81, DPZ). 

W składzie międzynarodowego sądu konkursowego pracował Marek Zbierski.

 

16-23 września 2016 r. Specjalizowana Krajowa Wystawa Filatelistyczna "Całostki - Trzebinia 2016” 

W klasie konkursowej (CP) wystawiali:
Bogdan Cymerys      „IZRAEL — Całostki pocztowe 1949-1986”  (79, DPZ),
Marian Kazieczko    „Błędy, makulatura na polskich kopertach pocztowych 1954-90” (82, Z),
Wiesław Studziński „Pierwsze wydania całostek Egiptu”  (78, DPZ),
Zygmunt Żurek       „Polskie kartki pocztowe w 1944 r. Wydanie prowizoryczne lubelskie"  
(83, Z) wraz Gratulacjami Jury,
Zygmunt Żurek       „Całostki i formularze GG w korespondencji Generalnego Gubernatorstwa (1939-1945)”  (82, Z) wraz z Gratulacjami Jury,
Zygmunt Żurek      „Całostki wydania prowizorycznego warszawskiego dla terenów b. okupacji niemieckiej” – eksponat jednoekranowy (73, DPZ).    

Sądowi konkursowemu przewodniczył Marek Zbierski, a w jego składzie pracowali Sławomir Bem i Marcin Wysocki.

 

10 września 2016 r.  XVII Gala Polskiej Kapituły Filatelistycznej „Prymusy” w Iławie
Statuetki „Prymusa” przyznano:
W kategorii „Za szczególne osiągnięcia w pracy z młodzieżą” – Henrykowi Jakowcowi,
w kategorii „Publicysta/ Wydawca roku” – Januszowi Manterysowi.

 

9-11 września 2016 r. XXI Walny Zjazd Delegatów PZF w Iławie
Wśród delegatów na Zjazd było 11 członków klubu Tematica, a 7 dalszych uczestniczyło w obradach w charakterze zaproszonych gości.
Do składu Zarządu Głównego PZF wybrani zostali:
Joanna Boniśniak, Józef Kopeć i Jacek Kosmala.
Do Sądu Koleżeńskiego wybrani zostali:
Maciej Kandulski, Zygmunt Kałuża i Marian Wawrzynkowski.
Członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej został Janusz Jęsiak.
Przewodniczenie Komisji Wystawiennictwa i Głównego Kolegium Sędziów powierzono ponownie Markowi Zbierskiemu.
Godność Członka Honorowego PZF nadano:
Andrzejowi Jarzynkowskiemu, Jackowi Kosmali, Jerzemu Musiałowi, Romanowi Przybyle
i Marianowi Wawrzynkowskiemu.

 

8-11 września 2016 r. Krajowa Wystawa Literatury Filatelistycznej w Iławie
W grupie A (opracowania badawcze, czasopisma, periodyki z zakresu historii poczty i filatelistyki oraz katalogi znaków pocztowych) wystawiany był:
Biuletyn klubu TEMATICA  (82, DPZ).
Ponadto w tej grupie wystawiali:
Jacek Kosmala (wraz z Jerzym Kupcem-Węglińskim) „Rozwój komunikacji lotniczej w Polsce 1918-1939”  (88, Z).
Jacek Kosmala (wraz z J. Kupcem-Węglińskim) „Polska Poczta Lotnicza 1918-1939” (84, DPZ),
Janusz Manterys „Austro-węgierskie poczty polowe na ziemiach polskich w czasie I wojny światowej”  (95, DZ).
W grupie B (opracowania popularyzujące i promujące filatelistykę oraz dokumentujące zagadnienia organizacyjne) wystawiał:
Roman Przybyła „Katalog Krajowej Wystawy Filatelistycznej 700 lat Iławy”  (58, B).
W grupie C (literatura w wersji elektronicznej) wystawiał:
Marek Zbierski - strona internetowa www.phila-club.com (77, PZ). 

Sądowi konkursowemu przewodniczył Ludwik K. Malendowicz, a w składzie sądu pracował Antoni Kurczyński.

 

2-3 września 2016 r. Krajowa Wystawa Filatelistyczna Eksponatów Jednoekranowych „VARSAVIANA 2016” w Warszawie
Członkami sądu konkursowego byli Henryk Dembski, Andrzej Jarzynkowski i Marcin Wysocki.
W klasie pozakonkursowej wystawiali Jacek Kosmala i Marcin Wysocki.
W klasie konkursowej (JE-TR) wystawiali:

Roman Babut  „Narciarskie Mistrzostwa Świata FIS Zakopane 1939 – działania promocyjne, wydawnictwa i serwisy P.P. Poczta Polska, Telegraf i Telefon”  (76, PZ),
Wiesław Studziński  „Egipt drugie wydanie 1867-69”  (77, PZ).
W klasie konkursowej (JE-HP) wystawiali:
Jacek Kosmala  „Formacje lotnicze Armii gen. J. Hallera i Francuskiej Misji Wojskowej
w Polsce 1917-1923”  (84, Z),
Jacek Kubczyk  „W kajdankach traktami pocztowymi Królestwa Polskiego”  (79, PZ),
Marek Zbierski  „Polskie przesyłki listowe 1919-1939 opłacane gotówką”  (87, Z),
Marek Zbierski  „Przesyłki gazetowe w Polsce 1918-1924”  (88, Z).
W klasie konkursowej (JE-CP) wystawiał:
Wiesław Studziński  „Egipt koperty pocztowe 1888-1902”  (79, PZ),
Zygmunt Żurek „Ilustrowane kartki pocztowe ze znakiem opłaty Henryk Sienkiewicz. Studium wydania”  (80, Z),
Zygmunt Żurek „Ilustrowane kartki pocztowe wydane z okazji 400-lecia śmierci Wita Stwosza. Studium wydania”  (88, Z).

 

24-28 sierpnia 2016 r. Międzynarodowa Wystawa Filatelistyczna „ODESSAPHILEX 2016 w Odessie (Ukraina)
W klasie tematycznej wystawiali:
Bogdan Cymerys  „Bezpieczeństwo drogowe ratuje życie”  (91, Z),
Krzysztof Trawiński  „W cieniu drzew”  (91, Z).
W klasie całostek wystawiał:
Zygmunt Żurek  „Ilustrowane kartki pocztowe wydane z okazji 400-lecia śmierci Wita Stwosza. Studium wydania”  (91, Z).
W klasie eksponatów jednoekranowych wystawiał:
Jacek Kubczyk  „Korespondencja polskiego oficera z oflagu Berxen b.Vilsen 1916-1918 r.”  
(88, DPZ).
W pracach sądu konkursowego brał udział Antoni Kurczyński.

 

28 maja – 4 czerwca 2016 r.  Światowa Wystawa Filatelistyczna Nowy Jork 2016
W klasie eksponatów jednoekranowych wystawiali:
Jacek Kosmala          „Formacje lotnicze Armii gen J. Hallera i Francuskiej Misji Wojskowej w Polsce 1917-23”  (81, PZ),
Piotr Zubielik            „Listy nadziei”  (85, PZ).
W klasie młodzieżowej wystawiał:
Konrad Andraczek    „Uroki polskiej motoryzacji”  (84, PZ) z Nagrodą Specjalną.

 

27-29 maja 2016 r.  54. Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny "Dolny Śląsk - zapraszamy w Sudety" w Krzeszowie
Eksponaty oceniali między innymi Ryszard Prange (przewodniczący), Mieczysław Rożek i Marian Wawrzynkowski. Ryszard Prange był także członkiem jury finału Konkursu.

 

20-22 maja 2016 r. XXIII Konferencja Naukowa Polskiej Akademii Filatelistyki w Ciechocinku
Referaty wygłosili m.in. Ludwik K. Malendowicz (Prezes PAF) i Marcin Wysocki.
Na członka rzeczywistego Akademii wybrano Kol. Marka Zbierskiego.

 

20-22 maja 2016 r.   Międzynarodowa Wystawa Filatelistyczna „ROSSICA – 2016” Berlin
Piotr Zubielik wystawiał eksponat jednoekranowy „Listy nadziei” (87, DPZ).

 

6-8 maja 2016 r.  Międzynarodowa Wystawa Filatelistyczna „Hunfila 2016 Szombathely”
W klasie tematycznej wystawiali:
Krzysztof Trawiński       „W cieniu drzew”  (92, DZ),
Wojciech Wojtyra         „Przystosować się, by przetrwać”  (92, DZ).
W klasie tradycyjnej:
Bogdan Cymerys            „Izrael 1948-1960”  (73, DS).
W klasie widokówek:
Janusz Jaskulski           „Wędkarstwo na pocztówkach z dawnych lat”  (78, PZ).

 

8-10 kwietnia 2016 r.   Międzynarodowa Wystawa Filatelistyczna "Głogów 2016" 

W klasie tematycznej wystawiali:
  Wojciech Muszyński      „Jak poznawano ogrom Wszechświata” (84, Z) – najlepszy eksponat w klasie TEM,
  Marian Wawrzynkowski   „Polskie losy 1939–1945”    (84, Z),
  Leszek Bednarek           „Osobliwy świat ptaków”  (82, Z) z Gratulacjami Jury,    
  Roman Babut                 „Sport europejski w cieniu II wojny światowej”  (80, Z),
  Leszek Bednarek           „Skarby architektury  w dzisiejszych granicach Polski”  (72, PZ),
  Edmund Kosiarz             „Morskie tragedie”  (70, PZ),
  Edmund Kosiarz             „Ratownictwo na morzu”  (66, DS),
  Andrzej Kidziński           „Białymi szlakami zimowych igrzysk olimpijskich”   (65, DS).

W klasie młodzieżowej:
  Konrad Andraczek         „Uroki polskiej motoryzacji”  (88, DPZ) - najlepszy w klasie.

W klasie eksponatów jednoekranowych:
  Jacek Kubczyk               „W kajdankach traktami pocztowymi Królestwa Polskiego” (78, PZ)
  Fryderyk Huszcza          „Prowizoria Grodna 1992-93”  (67, S).

Jako wystawca zaproszony „Opowieść o lekkiej atletyce” przedstawił Henryk Połeć.
W pracach sądu konkursowego pracowali m.in. Roman Przybyła i Andrzej Słodziński.
Komisarzem z Białorusi był Fryderyk Huszcza. 

 

 

7 listopada 2015 r.   Gala XVI edycji wyróżnienia „Prymus” Polskiej Kapituły Filatelistycznej w Warszawie
 Statuetkę Prymusa w kategorii „Wystawca/eksponat roku” otrzymał Jacek Kosmala, a w gronie nominowanych znalazł się Mieczysław Rożek. Nominowanym do Prymusa w kategorii „Za szczególne osiągnięcia w pracy z młodzieżą” był Henryk Jakowiec. 

Nasz Klub TEMATICA był nominowany w kategorii „Najlepszy zespół roku”, ale statuetki Prmusa nie zdobył – może uda się za rok.

 


5-8 listopada 2015 r.  Krajowa Wystawa Filatelistyczna II st. "100 Lat Poczty Miejskiej w Warszawie”

W klasie tematycznej wystawiali:
   Roman Babut „Sport europejski w cieniu II wojny światowej”   (84, Z),
   Mirosław Jasicki „Pojazdem konnym przez stulecia”   (78, DPZ),
   Andrzej Kidziński „Białymi szlakami zimowych igrzysk olimpijskich”   (68, DS),
   Wiesław Studziński „Historia architektury europejskiej”   (85, DZ),
   Krzysztof Trawiński „W cieniu drzew”   (91, DZ).

W klasie tradycyjnej wystawiał:
   Bogdan Cymerys „Izrael 1948-1960”   (78, DPZ).

W klasie historii poczty wystawiał:
   Janusz Manterys „Poczta austriacka w Galicji w latach 1772-1918”   (87, DZ).

W klasie całostek wystawiali:
   Marian Kazieczko „Specjalizacja błędów, usterek na polskich kopertach pocztowych 1954-1990”   (75, DPZ),
   Wiesław Studziński „Egipt. Pierwsze wydania. Całostki pocztowe”   (75, DPZ).

W klasie eksponatów jednoekranowych wystawiali:
   Jacek Kosmala „Formacje lotnicze Błękitnej Armii Gen. Hallera i francuskiej misji wojskowej”   (84, Z),
   Piotr Zubielik „Listy nadziei”   (84, Z),
   Jacek Kubczyk „Korespondencja polskiego oficera z oflagu Berxen b. Vilsen 1916-1918”    (77, PZ).

Sądowi Konkursowemu przewodniczył Marek Zbierski, a w jego składzie pracowali ponadto Sławomir Bem, Andrzej Jarzynkowski i Ryszard Prange.

 

 

21-24 października 2015 r.   Krajowa Wystawa Filatelistyczna "Żołnierz polski podczas II wojny światowej" Koszalin 2015

W klasie tematycznej wystawiali:
   Roman Babut „Europejski sport w cieniu II wojny światowej”   (84, Z),
   Andrzej Jarzynkowski   „Szybownictwo. Historia – Rozwój – Osiągnięcia”   (77, DPZ),
   Marian Kazieczko „Ptaki szponiaste”   (70, PZ),
   Edmund Kosiarz   „Morskie tragedie”   (69, DS),
   Edmund Kosiarz „Okręty od pary do atomu”   (78, DPZ),
   Wiesław Studziński „Znaczenie gotyku w europejskiej architekturze sakralnej” (64, S),
   Krzysztof Trawiński „W cieniu drzew”   (91, DZ) – Grand Prix wystawy,
   Marian Wawrzynkowski „Polskie losy 1939-1945”    (87, DZ) – Gratulacje Jury,
   Marian Wawrzynkowski „Twórcy nauki i kultury świata”   (74, PZ).

W klasie historii poczty wystawiał:
   Jacek Kubczyk „Oflag VII A Murnau 1939-1945 korespondencja jeńców do rodzin”  (75, DPZ).

W klasie całostek pocztowych wystawiali:
   Bogdan Cymerys „Izrael – całostki pocztowe 1949-1986”   (73, PZ),
   Marian Kazieczko „Błędy, usterki i specjalizacja polskich kopert pocztowych 1954-1990”   (80, Z),
   Wiesław Studziński „Egipt. Pierwsze wydania – całostki pocztowe”   (79, DPZ).

W klasie eksponatów jednoekranowych wystawiali:
   Edmund Kosiarz „Okręt podwodny”   (73, PZ),
   Jacek Kosmala „Formacje lotnicze „Błękitnej Armii” gen. J. Hallera i francuskiej misji wojskowej w Polsce 1917-1923”        (83, Z),
   Lech Król „Stemple pocztowe urzędów z miejscowości o ‘ptasich nazwach’na dawnych i obecnych ziemiach polskich”              (61, S),
   Jacek Kubczyk „Korespondencja polskiego oficera z oflagu Berxen b. Vilsen z okresu 1916-1918”   (76, PZ),
   Jacek Kubczyk „Korespondencja podporucznika Wojska Polskiego z niemieckiej niewoli 1939-1945”   (63, S),
   Marcin Wysocki „Ruiny zamku w Będzinie – wydanie obiegowe z 1946 roku.Eksponat badawczy”   (80, Z),
   Piotr Zubielik „Listy nadziei”   (79, DPZ).

W klasie pozakonkursowej wystawiali:
   Konrad Andraczek „Uroki polskiej motoryzacji”,
   Roman Babut „Przetrwać z honorem”,
   Mieczysław Rożek „Ku szczytom gór”.       

W składzie Sądu Konkursowego pracowali m.in. Andrzej Radomski i Mieczysław Rożek. 

 

 

15-17 października 2015 r.   Poznańskie Sympozjum Filatelistyczne oraz Ogólnopolskie Szkolenie Sędziów Konkursowych PZF w Porażynie

W obu imprezach brało udział 22 członków Klubu. Sympozjum naukowe w zakresie historii poczty zorganizowali poznańscy członkowie Klubu TEMATICA.

 


14-19 sierpnia 2015 r. Wystawa Światowa SINGAPORE 2015

Członkowie klubu wystawiali w klasie tematycznej:
   Janusz Jaskulski         „Wędkarstwo – moje hobby”  (91, Z) + Nagroda specjalna, 
   Mieczysław Rożek     „Ku szczytom gór”  (82, PZ).

W klasie historii poczty:
   Jacek Kosmala            „Poczta w Warszawie do roku 1920”  (86, DPZ).

W klasie młodzieżowej:
   Konrad Andraczek     „Uroki polskiej motoryzacji”  (85, DPZ).

Funkcję komisarza pełnił Andrzej Słodziński.

 

 

10-19 lipca 2015 r.   Krajowa Wystawa Filatelistyczna II st. „110 Lat Iławy”

Do Klasy Honorowej zaproszone zostały eksponaty Jacka Kosmali „Poczta w Warszawie do 1920 roku”, Ryszarda Prange „Raport o koszykówce” i „Winorośl i wino – dary bogów, słońca i ziemi” oraz Marka Zbierskiego „Chemia – klucz do lepszego życia”.

W klasie sędziowskiej Andrzej Jarzynkowski zaprezentował eksponat „Szybownictwo. Historia – rozwój – osiągnięcia”.

W klasie tematycznej wystawiali:
   Edmund Kosiarz         „Morskie tragedie”  (67, DS),
   Henryk Połeć              „Opowieść o lekkiej atletyce”  (85, DZ) – najlepszy w klasie,
   Roman Przybyła         „Wyprawy kapitana Jamesa Cooka”  (78, DPZ),
   Wiesław Studziński    „Architektura widziana z pozycji kultury śródziemnomorskiej” (83, Z).

W klasie filatelistyki tradycyjnej:
   Bogdan Cymerys        „Izrael 1948-1960”  (80, Z).

W klasie historii poczty:
   Janusz Manterys        „Poczta austriacka w Galicji w latach 1772-1918”  (87, DZ).

W klasie eksponatów jednoekranowych:
   Jacek Kubczyk            „Korespondencja polskiego oficera z oflagu Berxen b. Vilsen 1916-1918”  (82, Z),
   Jacek Wierzbicki        „Jaskinia Lascaux – przeszłość i teraźniejszość paleolitycznego sanktuarium”  (77, PZ),
   Piotr Zubielik              „Listy nadziei”  (83, Z).    

Sądowi Konkursowemu przewodniczył Jacek Kosmala, a sędziowali m.in. Henryk Dembski, Andrzej Jarzynkowski i Ryszard Prange.

 

 

12-14 czerwca 2015 r.   Międzynarodowa Wystawa Filatelistyczna „Głogów 2015”

Do Klasy Honorowej zaproszony został eksponat Ryszarda Prange „Winorośl i wino – dary bogów, słońca i ziemi”.

W klasie sędziowskiej pokazano całostki „Islandia” Ludwika K. Malendowicza.

W klasie tematycznej wystawiali:
   Walery Andreyuk       „Trzy dni z życia żubra w Puszczy Białowieskiej”  (79, DPZ),
   Mirosław Jasicki         „Pojazdem konnym przez stulecia”  (81, Z),
   Edmund Kosiarz         „Morskie tragedie”  (69, DS),
   Wojciech Muszyński  „Jak poznawano ogrom Wszechświata”  (76, DPZ),
   Henryk Połeć               „Opowieści o lekkiej atletyce”  (85, DZ) – najlepszy w klasie,
   Leonid Turyn               „Historia rozwoju północnych szerokości geograficznych”  (80, Z).   

W klasie historii poczty:
   Jacek Kubczyk            „Oflag VII A Murnau 1939-1945 korespondencja jeńców do rodzin”  (79, DPZ).

W klasie JE:
   Jacek Kubczyk            „Korespondencja podporucznika Wojska Polskiego z niemieckiej niewoli 1939-1945”  (76, PZ),
   Edmund Kosiarz        „Okręt podwodny”  (72, PZ).      
   Piotr Zubielik              „Listy nadziei”  (83, Z).    

Sądowi Konkursowemu przewodniczył Ludwik K. Malendowicz, a jego składzie pracowali m. in. Andrzej Słodziński i Marian Wawrzynkowski.

 

 

13-16 maja 2015 r.   EUROPHILEX London 2015

Jacek Kosmala wystawiał eksponat jednoekranowy HP „Francuska Misja Wojskowa w Polsce 1917-1923” (85, DPZ).


 

7-9 maja 2015 r.   VII Mistrzostwa Europy w Filatelistyce Tematycznej ECTP

Tytuł Mistrza Europy w grupie „Rolnictwo i zwierzęta domowe” zdobył Ryszard Prange za eksponat „Winorośl i wino – dary bogów, słońca i ziemi” (92, Z).
W wystawie brał jeszcze udział Krzysztof Trawiński, który w grupie "Człowiek i życie codzienne" zajął trzecie miejsce za eksponat "W cieniu drzew" (90, Z). 

 

 

6-10.05.2015 - wycieczka do Essen na ECTP

Tegoroczne Mistrzostwa Europy w Filatelistyce Tematycznej były okazją do zorganizowania kolejnej wyprawy klubowej. Jak ostatnio, pojechaliśmy do Essen kilkoma samochodami i spaliśmy tradycyjnie już w motelu w północnej części miasta.

 

Od tramwaju do hali targowej tylko kilkadziesiąt metrów
(od lewej: M. Zbierski, R. Prange, L. Turyn, H. Dembski, M. Kupryciuk, J. Jęsiak, L. Bednarek, R. Sobkowiak, J. Musiał,
M. Rożek, A. Jarzynkowski, M. Wawrzynkowski, K. Lisowski, K. Trawiński, A. Zgórecki i M. Kandulski)

 

 

Z grupy 18 członków Klubu TEMATICA, którzy byli w Essen, spora część wzięła udział w palmaresie, na którym rozdano tytuły mistrzowskie i wyróżnienia oraz wyłoniono zdobywę tegorocznego Grand Prix.

 

TEMATICA przy dwóch stołach

(na pierwszym planie, od lewej: nasz czeski Kolega Petr Fencl, R. Sobkowiak, M. Wawrzynkowski, J. Jęsiak,
H. Dembski, M. Rożek, L. Bednarek, M. Zbierski / w gębi: A. Zgórecki, L. Turyn, M. Kandulski i K. Trawiński)

 

Wyniki naszych wystawców i kolejne fotki z palmaresu w osobnejinformacji  (<< kliknij).

Wyniki wszystkich wystawców  (<< kliknij)..

 

 

28.03.2015 – urodziny Mistrza Ryszarda


W kręgu poznańskich przyjaciół z Klubu TEMATICA i ich małżonek Kol. Ryszard Prange świętował swoje kolejne urodziny.

 

 

Jak zwykle w tym gronie, nie obyło się bez widocznego udziału filatelistyki. Spersonalizowany tort urodzinowy (w znakomitej filatelistycznej jakości  **) i smaczne potrawy Pani Domu zrobiły na uczestnikach spotkania wielkie wrażenie.

Następna okazja do świętowania za 5 lat . Tymczasem: 100 LAT!!!

 

21-24.11.2014 r. – Chicagopex 2014

Dwaj członkowie Klubu wystawili w Chicago swoje eksponaty zdobywając złote medale:
Ryszard Prange        „Raport o koszykówce”                        
Marek Zbierski        „Dokumentacja obrotu pocztowego w Polsce V 1924 – IX 1939”

W jury brał udział Kol. J. Kosmala.

22-23.11.2014 r. Biedrusko k. Poznania – Poznańskie Sympozjum Filatelistyczne
                                 oraz jesienna sesja  Ogólnopolskiego Szkolenia Sędziów Konkursowych PZF

W obu imprezach brali udział członkowie Klubu TEMATICA - 22 w Sympozjum i 17 w szkoleniu sędziów. Sympozjum naukowe w zakresie historii poczty zorganizowali członkowie naszego Klubu.

 


zobacz też informację o Sympozjum i prezentację Kol. J. Auleytnera



17-24.11.2014 r. Wystawa Filatelistyczna III st. w Zabawie k. Tarnowa
W jury pracowali Kol. M. Kazieczko i J. Musiał.

12-19.10.2014 r. – XXI Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna „Warszawa 2014”

W październiku Warszawa gościła uczestników XXI Ogólnopolskiej Wystawy Fila-telistycznej, która odbywała się w pięknej siedzibie PKOl-u. Zarówno pokazane eksponaty, jak i oprawa całej imprezy, zasługiwały na uznanie. Kilka znaczących eksponatów tematycznych, których twórcami są sędziowie XXI OWF pokazano w Salonie Honorowym, trzech Członków naszego Klubu konkurowało w rozgrywanej po raz pierwszy w kraju Klasie Mistrzowskiej.
Na wystawie w Warszawie aż 23 Członków Klubu prezentowało swoje eksponaty, zdobywając łącznie 27 medali.

Wielką Nagrodę Wystawy – GRAND PRIX dla najlepszego eksponatu wystawianego w klasach konkursowych otrzymał eksponat Kol. Jacka Kosmali – „Poczta w Warszawie do roku 1920” (95 pkt.).

Nagrodę Specjalną Wystawy dla najlepszego eksponatu w klasie tematycznej otrzymał eksponat Kol. Mieczysława Rożka – „Ku szczytom gór” (91 pkt.).

 

Mieczysław Rożek odbiera z rąk przewodniczących KOW Romana Babuta i Jury Marka Zbierskiego
Nagrodę Specjalną za najlepszy eksponat tematyczny XXI OWF

 

Nagrodę Specjalną Wystawy dla najlepszego eksponatu w klasie młodzieżowej otrzymał eksponat Kol. Konrada Andraczka – „Uroki polskiej motoryzacji” (91 pkt.).

KLASA MISTRZOWSKA
Roman Babut                Przetrwać z honorem - sport i duch olimpijskich w obozach jenieckich         Z
Janusz Jaskulski         Wędkarstwo – moje hobby                                                                          DZ
Jacek Kosmala             Komunikacja lotnicza na ziemiach polskich 1914-39                                     DZ

KLASA FILATELISTYKI TRADYCYJNEJ
Wiesław Studziński     Egipt. Pierwsze wydania                                          75    PZ

KLASA HISTORII POCZTY
Jacek Kosmala            Poczta w Warszawie do roku 1920                          95    DZ

KLASA CAŁOSTEK POCZTOWYCH
Marian Kazieczko       Polskie koperty pocztowe 1954-1990                       78    PZ
Wiesław Studziński    Egipt, pierwsze wydania całostek                             80    DPZ

KLASA EKSPONATÓW TEMATYCZNYCH
Walery Andrejuk        Las i człowiek razem przez wieki                            87    Z
Roman Babut               Europejski Sport w cieniu II wojny światowej        84    DPZ
Leszek Bednarek        Skarby architektury w obecnych granicach Polski   73    DS
Leszek Bednarek        Osobliwy świat ptaków                                           82    DPZ
Bogdan Cymerys         Bezpieczeństwo drogowe ratuje życie                    84    DPZ
Miroslaw Jasicki        Pojazdem konnym przez stulecia                             77    PZ
Marian Kazieczko       Ptaki szponiaste                                                     71    DS
Edmund Kosiarz          Okręty od pary do atomu                                       73    DS
Wojciech Muszyński      Jak poznawano ogrom wszechświata                   75    PZ
Henryk Połeć              Opowieść o lekkiej atletyce                                   86    Z
Mieczysław Rożek       Ku szczytom gór                                                    91    DZ
Jan Cisoń                   Państwo Polskie – lekcja historii                             81    DPZ
Krzysztof Trawiński   W cieniu drzew                                                     90    DZ
M. Wawrzynkowski     Polskie losy 1939-1945                                          83    DPZ
M. Wawrzynkowski     Twórcy nauki i kultury                                          70    DS

KLASA EKSPONATÓW JEDNOEKRANOWYCH
Marcin Wysocki     Ruiny zamku w Będzinie – wyd. obiegowe z 1946 r.     85    Z

KLASA LITERATURY FILATELISTYCZNEJ
Jacek Wierzbicki   Epoka kamienia w Europie znakami pocztowymi pisana.
                              Popularyzacja archeologii w filatelistyce                   76    PZ

SALON HONOROWY
Ryszard Prange      Winorośl i wino – dary bogów, słońca i ziemi
Ryszard Prange       Raport o koszykówce. Lubię tę grę
Marek Zbierski       Chemia – klucz do lepszego życia

KLASA SĘDZIÓW KONKURSOWYCH
A. Jarzynkowski     Szybownictwo
Roman Przybyła      Wyprawy kapitana Jamesa Cooka

KLASA EKSPONATÓW ZAPROSZONYCH
Roman Babut          Polacy na "OLIMPJADĘ"
Bogdan Cymerys     Izrael 1948-1968

W sądzie konkursowym XXI OWF pod przewodnictwem Kol. M. Zbierskiego pracowali A. Jarzynkowski,
L. K. Malendowicz, J. Manterys, R. Prange,  R. Przybyła oraz A. Słodziński.


zobacz też informację o OWF


                                                                                 *****
Ukoronowaniem naszej pracy redakcyjnej jest Medal za Zasługi dla Rozwoju Publikacji Filatelistycznych, który wręczono nam podczas palmaresu na OWF w Warszawie.

 


18-20.09.2014 r. – Okręgowa WF Oława 2014
Dwa eksponaty wystawiał Kol. Zdzisław Sacha – Wieś polska        63 pkt.    DS
                                                                         Rasy koni            56          S
W jury pracowali Kol. M. Kazieczko i J. Musiał.


9-13.09.2014 r. – VII Bałtycki Festiwal Znaczka / Debiuty XVI (III st.) – Koszalin

Eksponaty na VII BFZ swoje pokazali:    Zdzisław Sacha „Rasy koni”                       55 pkt.     S
                                                             Edmund Kosiarz „Morskie tragedie”            66           PZ
                                                             Edmund Kosiarz „Okręg podwodny” (JE)    64           S
W jury pracowali: Kol. M. Wawrzynkowski (przew.), L. Bednarek, M. Rożek oraz aspiranci H. Jakowiec, M. Kupryciuk i M. Wysocki.


21-24.08.2014 r. – II Mistrzostwa Polski w Filatelistyce Tematycznej w Pszczynie
Tytuł Mistrza Polski w Filatelistyce Tematycznej wywalczył
                                       Kol. Krzysztof Trawiński za eksponat „W cieniu drzew”, 89 pkt.,
Tytuł Wicemistrza Polski w Filatelistyce Tematycznej
                                       Kol. Mieczysław Rożek za eksponat „Ku szczytom gór”,    88 pkt.,

Grupa I – historia,  organizacje,  sztuka,  architektura,  kultura
Leszek Bednarek       Skarby architektury w obecnych granicach Polski       73    PZ
Zdzisław Sacha         Wieś polska                                                                61    S
Wiesław Studziński    Historia architektury europejskiej                             84    Z
M. Wawrzynkowski    Polskie losy 1939-1945                                               81    Z
M. Wawrzynkowski    Twórcy nauki i kultury świata                                    66    DS

Grupa II -  ochrona środowiska, przyroda, rolnictwo, żywność, biologia
Leszek Bednarek        Osobliwy świat ptaków                                             84    Z
Marian Kazieczko       Ptaki drapieżne                                                        70    PZ
Krzysztof Trawiński    W  cieniu drzew                                                     89    DZ
Walery Andreyuk      Trzy dni życia żubra w puszczy                                80    Z
Walery Andreyuk       Las i człowiek razem przez wieki                              86    DZ

Grupa III – transport, przemysł, technika, technologie, nauka, bogactwa naturalne
Bogdan Cymerys        Bezpieczeństwo drogowe ratuje życie                       85    DZ
Mirosław Jasicki       Pojazdem konnym przez stulecia                                77    DPZ
Edmund Kosiarz         Okręty od pary do atomu                                          70    PZ

Grupa  IV –  sport,  turystyka,  wypoczynek,  życie  codzienne,  religia
Henryk Połeć             Opowieść o lekkiej atletyce                                      85    DZ
Mieczysław Rożek      Ku  szczytom gór                                                      88    DZ

W jury pracowali: R. Prange (przew.), A. Słodziński i M. Zbierski.

zobacz też informację o Mistrzostwach w Pszczynie


Na II Mistrzostwach Polski w Pszczynie organizatorzy zgromadzili czołówkę krajowych filatelistów-tematyków, a odbywające się podczas wystawy Ogólnopolskie Spotkanie Członków Klubu TEMATICA przyciągnęło sporą grupę przyjaciół i nowych sympatyków.

Na tegorocznej Gali „Prymusów”, która odbyła się także w Pszczynie, tytuł Wystawcy Roku zdobył nasz Kolega Ryszard Prange, a nominowanie byli także dwaj tematycy – M. Rożek i K. Trawiński.

 

Wystawca Roku - Ryszard Prange ze statuetką Nike
podczas Gali Prymusów

 

8-13.07.2014 r. - Międzynarodowa Wystawa Filatelistyczna ODESSAPHILEX 2014.
W zamyśle organizatorów w wystawie miało uczestniczyć 6 zaproszonych państw, w tym Polska. Sytuacja polityczna w regionie spowodowała, że wielu wystawców przesłało tylko fotokopie swoich eksponatów, które jednak zostały ocenione przez jury.
Wyróżnienia dla wystawców-członków Klubu:
Jacek Kosmala             Historia poczty w Warszawie do 1920 r.    medal Z    90 pkt.
Krzysztof Trawiński    W cieniu drzew                                                   Z    90
Marek Zbierski            Dokumentacja obrotu pocztowego w Polsce,V 1924 – IX 1939      PZ    81


19-22.06.2014 r. – Finał 52. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego pod hasłem „Gniezno i Poznań – tu Polska się zaczęła …:”.
Finał w Gnieźnie współorganizowali i w jury pracowali klubowicze - m.in. Kol. Bronisław Jasicki, Maciej Kandulski, Józef Kopeć, Jerzy Musiał, Ryszard Prange, Roman Przybyła, Andrzej Słodziński, Marek Zbierski.

zobacz też informację o Finale w Gnieźnie


16-21.06.2014 r. – Specjalistyczna Okręgowa Wystawa Filatelistyczna III st. w Dulowej
W wystawie członkowie Klubu zdobyli:
Marian Kazieczko            Ptaki drapieżne                78 pkt.     Z
Zdzisław Sacha               Rasy koni                         65           PZ


14-22.06.2014 r. - Planete Timbre 2014 w Paryżu,
W wystawie pod patronatem FIP/FEPA, rozgrywanej w tym roku w klasach HP, AE, TEM i Open członkowie Klubu zdobyli:
Ryszard Prange           Wino i winorośl – dar bogów, słońca i ziemi    medal Z    91 pkt.
Janusz Jaskulski         Wędkarstwo – moje hobby                                   DPZ    88
Mieczysław Rożek        Ku szczytom gór                                                    PZ    83

Komisarzem krajowym wystawy był Kol. R. Prange.


5-8.06.2014 r. – Krajowa Wystawa Filatelistyczna II stopnia w Kamiennej Górze

GRAND PRIX WYSTAWY wywalczył eksponat Kol. Walerego Andrejuka pt. „Las i człowiek razem przez wieki”, medal DZ, 89 pkt.
W wystawie wzięli udział liczni członkowie Klubu zdobywając poniższe wyróżnienia:

Bogdan Cymerys       Izrael całostki pocztowe z lat 1954-1989                                   77    DPZ
Marian Kazieczko     Polskie koperty pocztowe z lat 1954-1989                                  83    Z

Jacek Kubczyk    Korespondencja porucznika Wojska Polskiego z niemieckiej niewoli 1939-1944    76    PZ
Jacek Kubczyk    Korespondencja polskiego oficera z oflagu Berxen b Vilsen 1916-1918                 77    PZ

Leszek Bednarek       Skarby architektury w obecnych granicach Polski                       73    PZ
Andrzej Jarzynkowski     Szybownictwo historia – rozwój - osiągnięcia                       80    Z
Marian Jasicki          Władcy przestworzy ptaki drapieżne - dzienne                            63    S
Mirosław Jasicki       Pojazdem konnym przez stulecia                                                  79    DPZ
Marian Kazieczko      Ptaki drapieżne                                                                           76    DPZ
Edmund Kosiarz         Okręty od pary do atomu                                                            75    DPZ
Wojciech Muszyński     Jak poznawano ogrom wszechświata                                        76    DPZ
Zbigniew Nawrocki     Pszczelarstwo                                                                           66    DS
Henryk Połeć             Opowieść o lekkiej atletyce                                                         85    DZ
Zdzisław Sacha         Wieś polska                                                                                 66    DS
Feliks Zwiła               Historia ONZ                                                                              58    PS

W jury pracowali m.in. Antoni Kurczyński, Mieczysław Rożek, Marian Wawrzynkowski.


22.05.2014 r. zaszczytna funkcja dla Kol. Romana Babuta
W Muzeum Olimpijskim MKOl w Lozannie odbyło się zebranie założycielskie nowej świa-towej organizacji - Międzynarodowego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Olimpijskich AICO, którego pierwszym Prezydentem wybrano Kol. Romana Babuta.

23-25.05.2014 r. Kol. Ludwik K. Malendowicz Prezesem PAF
Nowym Prezesem Polskiej Akademii Filatelistyki został wybrany - na tegorocznej Konferencji PAF w Ciechocinku - Kol. Ludwik K. Malendowicz.


10.05.2014 r.– Medal Za Zasługi dla Rozwoju Publikacji Filatelistycznych
Zespół Redakcyjny Biuletynu TEMATICA został uhonorowany medalem nr 421.

 

 

zobacz też informację o przyznaniu Medalu

zobacz też okres 2011-2013