menu

Strona główna
.....................
O nas
.....................
Agenda filatelisty
.....................
PHILA news
.....................
Vademecum wystawcy
.....................
Wszechnica filatelistyczna
.....................
Wiedza z internetu
.....................
Nasz Związek
.....................
Internauci piszą...
.....................
Słownik filatelistyczny
.....................
Uwaga: FAŁSZERSTWO
.....................
Galeria
.....................
Akcesoria filatelisty
.....................
Kontakt z nami
.....................
Klub TEMATICA
.....................
licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
http://phila-club.com/ipf/33/o_ksiazce/ http://phila-club.com/ipf/41/klub_tematica
O datownikach słów kilka...O datownikach słów kilka...

Datowniki okolicznościowe nie są dzisiaj tym, czym były w czasach masowego ruchu filatelistycznego. Piszący te słowa pamięta jeszcze tłok i kolejki ustawiające się w latach 60-tych (wcześniejszych nie pamięta, bo nie był wtedy jeszcze rasowym filatelistą) przy stoiskach pocztowych na różnych imprezach, nie tylko filatelistycznych.

 

 

 

 

Oprócz sprzedawanych tam walorów pocztowych niewątpliwą atrakcją był stosowany datownik okolicznościowy. Sam wielokrotnie pomagałem w pracy takich stoisk, przykładając setki i tysiące odbitek Kolegom-filatelistom na ich misternie przygotowanych kopertach, włączając w to „ślepe” (bez żadnego adresu) przesyłki polecone.
Wiele z tych odbitek do dzisiaj spotkać można na kartach eksponatów wystawowych. Wiele, ze względu na ich nie przeciętne walory tematyczne i artystyczne, wytrzymało próbę czasu. Wiele projektowanych było przez uznanych artystów.
Czasy się zmieniły. Jeszcze kilka lat temu Poczta wspomagała PZF tzw. roczną pulą datowników. W końcowym okresie tego wsparcia było to ok. 30 datowników, których wykonanie Poczta finansowała za swoich środków, a my dbaliśmy o najwyższy możliwy poziom artystyczny realizowanych projektów. Nie było to łatwe zadanie, zgodnie z zasadą, że o indywidualnych gustach trudno jest dyskutować.
Przez kilka lat do moich obowiązków należała dbałość (wybór oraz akceptacja ostatecznego projektu) o te datowniki. Jednym z datowników, wokół których zrobiło się wówczas największe zamieszanie, był datownik z okazji częstochowskiego finału OMKF w 2009 roku. Ewaluowanie pomysłu pokazania trudnego pomnika (jak na beznominałówce) ilustruje kilka projektów tego stempla.

 

                                  

                    Projekt nr 1 ...                                        niektóre z projektów pośrednich...                          i datownik stosowany

 

 

Obecnie mamy w Związku (w porównaniu do wspomnianych lat liczebnego rozkwitu filatelistyki) mniej niż 3% ówczesnego stanu osobowego. Nie mamy także puli datowników. Oznacza to, że za zrealizowany datownik okolicznościowy musimy płacić poważne kwoty (za wykonanie i stosowanie poza urzędem pocztowym).
Tak mała ilość członków to spory problem finansowy. Składki członkowskie już dawno nie starczają na pokrycie bieżących kosztów administracji Związku. Myśl o zdecydowanej centralizacji struktur (czyli także oszczędności wydatków na administrację) jest dalej czymś zupełnie obcym sporej grupie decydentów we władzach wszystkich szczebli. Z tej właśnie (mało optymistycznej) perspektywy spojrzałem na wydatki związane z datownikami okolicznościowymi, które fundujemy sobie w naszych strukturach. Stawiałem sobie wielokrotnie pytanie, kto i po co kolekcjonuje niektóre datowniki tworzone z inicjatywy i za pieniądze Związku.
Przejrzałem paletę datowników, które powstały w roku 2014 i wybrałem kilkanaście z nich. Ich inicjatorzy, twórcy projektów i finansujący ich użycie, nie powinni czuć się specjalnie wyróżnieni, ani pokrzywdzeni. Podobne wyroby spotykamy bowiem od wielu lat od Bałtyku do Tatr. Szkoda tylko, że płacimy za nie wcale nie małe pieniądze z naszych nazbyt skromnych funduszy.

Dokonany wybór jest z pewnością subiektywny i wielu wybrałoby może inne przykłady przeczące tezie o pożytku tych działań. Nie tworzyłem także żadnego rankingu – wybór jest w kolejności alfabetycznej. Wybór miejsca na podium pozostawiam filatelistom.

                         Zobacz wybór datowników roku 2014  < kliknij


PS. Kilka z wybranych datowników powstało z inicjatywy Poczty. Związane są one jednak z filatelistyką i powinniśmy chyba w przyszłości zadbać o ich „silniejszy przekaz propagandowy”. To w końcu także my kolekcjonujemy te walory. Czasem zastanawiam się – po co?

[Powrót do Ciekawe tematy]